اجزای سازه فضاکار :

گوی:

کره فولادی توپری است که موجب ارتباط اعضای سازه شده و بین نیروهای اعضا تعادل ایجاد می کند و باعث ایجاد پایداری در سازه های فضایی می شود.گوی پیچ ها می تواند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشد.اما اگر فولادی باشد باید برای تغییر شکل های موجود کنترل گردد که در این صورت اتصالات بزرگتری خواهیم داشت.آلومینیوم علاوه بر اینکه وزن و مدول  الاستیسه یک سوم فولاد دارد، مقاومت کششی بالاتری نیز دارد. کارخانه آسمان گستر آنچه در طراحی اتصالات به خصوص طراحی گوی ها حائز اهمیت است بررسی عدم تداخل بولت ها درون آن را بررسی میکند که این مورد می تواند با نرم افزارهای  جانبی یا به صورت دستی کنترل گردد.هم چنین اگر در محل اتصال پیچ ها  از داخل  بسته و محکم شوند اتصال انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت.

بشقابک (مخروطی):

قطعه فولادی مخروطی شکلی است که به لوله جوش شده و از سمت دیگر امکان اتصال به گوی را فراهم می کند تا از تراکم لوله ها در نزدیکی گوی جلوگیری کند.این قطعه دارای دو نوع کششی و فشاری می باشد.مهم ترین نقش آن جلوگیری از تراکم لوله های در نزدیکی گوی می باشد. در محل اتصال المان ها و لوله ها به گوی، از قطعه مخروطی شکل به روش جوش.فولادی استفاده می شود.

لوله:

نقش تحمل نیروهای محوری (کششی و فشاری)را دارد و از طریق جوش به بشقابک اتصال آن با سایر اجزا برقرار می شود.لوله هایی که در خرپای  سازه های فضا کار استفاده می شود 6 متری می باشد و برای جلوگیری از هدر رفتن مصالح در قطعات 2 یا 3 متری برش داده می شود جنس آن لوله صنعتی فولادی ST37) لوله ها،اجزای اصلی سازه فضاکار هستند، که توسط گوی ها به یکدیگر متصل می شوند. لوله وظیفه تحمل و انتقال نیروهای وارده را بر عهده دارند.

پیچ:

علاوه بر برقراری اتصال نقش انتقال نیرو را دارد.در این سیستم از پیچ های با کلاس 8.8 و 10.9 استفاده می شود. تولید پیچ سازه فضا کار یک اتصال قابل جدا شدن در سازه های فضایی است و از آن برای انتقال نیرو بهره گرفته می شود.

پیچ سازه های فضایی در شبکه سقف سازه فضایی در حالت کششی عمل کرده و عملا نیروی کششی از گل پیچ به نشیمنگاه مخروطی انتقال پیدا می کند.

اندازه پیچ های سازه فضاکار که برای اتصال بین لوله ها (المان ها) و گره ها (گوی ها) بکار گرفته می شوند، بستگی به نیروهای انتقالی دارد.

اسلیو (غلاف):

از اسلیو یا غلاف به منظور محکم کردن و اطمینان از وارد شدن کافی بولت درون رزوه(اسلیو) استفاده می شودموجودی روی اسلیو صحت کنترل میزان فرورفتن پیچ درون گوی تعبیه شده است. قطعه ای مشابه مهره ست و برای محکم نمودن پیچ های درون گوی، مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه بالا بردن و مونتاژ:

جهت جلوگیری از وارد شدن آسیب ، سازه های فضاکار و جلوگیری از واژگون شدن سازه نیاز است سر جرثقیل به چهار گره متصل می شود.

اجزای سیستم سازه فضایی :

  • اعضای محوری که به عنوان لوله شناخته می شوند اجزای اصلی این نوع ساختار را تشکیل می دهند.
  • این لوله ها می توانند مقاطع توخالی دایره ای یا قسمت های توخالی مستطیلی داشته باشند که با استفاده از اتصالات به یکدیگر متصل شوند.
  • انواع اتصالات-نوع اتصالات مورد استفاده در این نوع سازه ها بستگی به نوع لوله ها و همچنین طراحی کلی و استحکام مورد نیاز سازه دارد.

1 دیدگاه برای “اجزای سازه فضاکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 38 = 45