سازه فضایی

سازه فضاکار

سازه فضایی

سازه فضایی

اجزای سازه فضاکار

 الف: عضو درواقع جزء باربر سازه است که شامل لوله های گالوانيزه و مخروطي(بشقابک) مي باشد .

اين مجموعه دارای لوله های مستقيم بوده که دو انتهای آن بريده شده و سر آن بوسيله مخروطي که اتصال آن را به سایر قطعات امکان پذير مي باشد با جوشکاری CO2 بصورت نيمه اتوماتيک متصل مي گردد.

نیروها دراین سازه ها به دونوع کششی وفشاری می باشند که نیروهای کششی درلوله ها ازطریق کف بشقابک به کل پیچ  که با آن درتماس است منتقل می شود ودرنهایت از دندانه های پیچ به گوی منتقل می شود.و نیروهای فشاری درلوله ها ازطریق فشار روی کف بشقابک  ودرنهایت فشار به اسلیوبه، گوی منتقل می شود وپیچ دراین حالت هیچ نقشی ندارد.

ب- پیونده (اتصالات)

شامل گويهای توپر از جنس فولاد (CK45) که به طريقه فورجينگ توليد مي گردند)می باشد که به منظور ايجاد پايداری و ارتباط بين اعضاي سه بعدي بکار مي رود .گويها خود و اعضای مربوطشان را در يک موقعيت ثابت نگه مي دارند و باعث ايجاد تعادل بين نيروهای اعضا مي شوند .

s1گويها به سه دسته تقسيم مي شوند:

  1. گويهای معمولي دارای ۱۸ سوراخ با زوايای ارتباطي ۴۵ درجه
  2. گويهای استاندارد که برای اتصالات با زوايای خاص بکار مي روند.
  3. گويهای ويژه سرستون که قسمتي از آن بصورت استوانه ای و قسمتي بصورت کروی مي باشد.

 

ج) پيچها :

اجزای کششي در شبکه ها بوده که در کلاس سختي ۸/۸ و ۹/۱۰ بکار مي روند.

پيچها يک اتصال جداشدني بوده و جهت انتقال نيرو از آن کمک گرفته ميشود .در شبکه های فضايي با سيستم مرو پيچ در حالت کششي عمل ميکند و نيروی کششي از گل پيچ به نشيمنگاه مخروطي انتقال پيدا مي کند.

 

 

چ) اسليوها:

اجزای فشاری در شبکه ها بوده که از فولادهای با مقاومت بالا به دو صورت شياردار و سوراخدار توليد مي گردد و جهت محکم نمودن پيچها در داخل گوی نيز استفاده مي شود.

اسليوها به شکل شياردار و سوراخدار توليد مي شوند

 

space sleev


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *