سازه فضایی

سازه فضاکار

سازه فضایی

سازه فضایی

سازه فضاکار تخت

سازه فضاکار تخت

این نوع سازه فضاکار به دو شکل تک لایه و دولایه و چند لایه اجرا می شود که در سازه فضاکار تک لایه تخت از مجموعه ای از اعضای تشکیل شده که محور هایشان در یک صفحه قرار دارند و به صورت صلب به هم متصل شده اند.در این نوع سازه فضاکار گوی های سازه بصورت ۹۰ و در راستای موازی هم بصورت شبکه ای به هم متصل شده و اجرا میگردد. البته متداولترین کاربرد سازه فضاکار تخت تک لایه بیشتر در نورگیر ها و سر در ورودی  های ساختمان که فشار زیادی تحمل نمیکنند استفاده میشود.

سازه فضاکار تخت دولایه و چند لایه

-مجموعه تشکیل دهنده این نوع سازه ها

-یک لایه بالایی با اعضای متصل به هم،

-یک لایه پایینی با اعضای متصل به هم

-اعضای جان که لایه بالایی و پایینی را به همدیگر متصل میکنند.

شبکه های دولایه الب در حالت افقی طرح و اجرا میشوند، ولی میتوان آنها را با هر درجه تمایلی نسبت به سطح افقی نیز طرح و اجرا نمود.

سازه فضاکار تخت چند لایه دارای بیش از دولایه میباشند. این سازه ها از نظر ساختاری همانند شبکه های دولایه میباشند و لایه های این شبکه ها نیز توسط اعضای جان به هم  متصل میگردند همچنین ممکن هست شبکه ای در قسمت هایی دارای دولایه بوده و در قسمت های دیگر از بیش از دولایه سازه فضاکار تشکیل شده باشد.

طراحی معمول سازه فضاکار باید در این مرحله در مورد نوع سیستم و اعضا و پیوند ها و اتصالات و واحد های نمونه اتخاذ تصمیم نمایند و طراحی سازه فضاکار را منطبق با امکانات قابل حصول به نتیجه رساند. در این مرحله از طراحی سازه سازه فضاکار باید از کفایت مطالعات در مورد تمامی جنبه های فنی و اقتصادی طرح به منظور امکان برگزیدن تعداد محدودی گزینه ذیربط برای مطالعات مرحله اول تا انتخاب گزینه برتر و مطالعات بعدی در زمینه طراحی تفصیلی گزینه برتر اطمینان گردد. نمونه تصاویر سازه در ذیل قابل مشاهده میباشد

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *