سازه فضاکار فرم آزاد

سازه فضاکار فرم آزاد یا سازه فضایی فرم آزاد توجه اکثریت طراحان را به خود جلب نموده است. به گونه ای که استفاده از این سازه ها گسترش زیادی داشته است. سازه فضاکار فرم آزاد به سطوح با انحناي مضاعف اطلاق میشود. این سازه ها مستقل از گروه فرمهاي محدود  از نظر هندسی و یا فرمهاي محدود از نظر مکانیکی میباشند.

سازه-فضاکار-فرم-آزاد

 

اصطلاح آزاد در تعریف فرم همچون برخی لغات دیگر با توجه به موقعیت زمان و مکان تعریف میشود. اولین برداشت شنونده ای که مسلط به مباحث تخصصی هندسه سه بعدی نیست، با واقعیت متفاوت است . تصور شنونده این است که فرم سازه خارج از حالت مکعبی و حتی کروی است. همچنین میل به تغییرات غیر قابل پیش بینی دارد.

ذائقه بصری بیننده زمانی شیفته سازه های قائم و مکبی منظم بوده است و پس از آن سازه های کروی و سازه های دیاگرید. امروزه خواسته بشر فرم های پیچیده تری است .

فرم آزاد به سطوح با انحنای مضاعف اطلاق می شود که مستقل از فرم های محدود از نظر هندسی بوده و همین مسئله باعث شده تا سازه هایی که به این شکل به وجود می آیند، زیبایی و جذابیت خاصی داشته باشند.

در واقع معماران و طراحان در طول تاریخ همواره تلاش کردند تا سازه های جدید و خاصی را به وجود بیاورند و مدرن ترین نوع سازه فضایی که امروزه از نظر طراحی هیچ محدودیتی در آن وجود دارد، سازه هایی با فرم آزاد است.

برای ساخت چنین سازه هایی علم معماری و مهندسی پیشرفت های بسیار زیادی کرده است. امروزه همین مسئله باعث گسترش ساخت سازه هایی با طراحی خاص و شگفت انگیز شده است . تمامی این موارد در طبقه بندی فرم آزاد قرار می گیرد.

سازه-فضاکار-فرم-های-آزاد

نکات مهم برای ساخت سازه های فضایی با فرم آزاد :

این سازه فضاکار یا سازه فضایی نیاز به انجام محاسبات پیچیده ریاضی و طراحی های دقیقی دارند. به همین دلیل طراحان و معماران که قصد ساخت سازه های فضاکار با فرم آزاد را دارند، از نرم افزارهای پیشرفته برای طراحی استفاده کرده و همچنین از کامپیوترهای قدرتمند برای انجام محاسبات ریاضی مربوط به این فرآیند استفاده می کنند.

عدم توجه به این دو مسئله باعث می شود تا عملاً امکان پیاده سازی سازه به صورت واقعی برای شما وجود نداشته باشد. طراحانی که قصد ساخت سازه هایی با چنین فرمی دارند باید فرآیند مدلسازی را به صورت کامپیوتری و به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

موضوع دیگر این است که در اکثر پروژه های که در آن شاهد ساخت سازه هایی با فرم آزاد هستیم، به دلیل چالش ها و پیچیدگی های خاص پروژه بودجه لازم برای ساخت سازه به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند.

سازه فضاکار فرم آزاد Heydar-Aliyev-Centre

علت اهمیت سازه های فضایی با فرم آزاد :

علت محبوبیت و اهمیت سازه های فضاکار فرم آزاد چیست؟

تلاش بشر هموراه بر این بوده تا محدودیت ها را بشکند . این مسئله در علم معماری و ساخت سازه نیز وجود دارد. باعث شده تا شاهد به وجود آمدن سازه های فضاکار با فرم آزاد باشیم. در این سازه ها محدودیت تنها در خلاقیت طراح است. در واقع امروزه طراحان با سازه فضاکار اقدام به وجود آوردن ساختمان ها و بناهای خاص و جذاب می کنند.

بستاروند ساختاری

بستاروند ساختاری برای فرم­های آزاد و متصل بهم در معماری است. تعاریف و توصیف­های زیادی در مورد فرم­ آزاد وجود دارد. فرم های آزاد ساختارهایی هستند که اجزای آن یکدیگر را در امتداد دهانه شان نگهداری میکنند. همچنین اجزای این سازه در یک دایره یا چند ضلعی بسته قرار دارند. سازه­ های بستاروند در نقاط اتصال به جای برخورد با یکدیگر، از روی هم و زیر هم می گذرند یا مورد برش، خمش و پیچش قرار می­گیرند.

این فرم­ها به علت پویایی زیاد، همواره مورد توجه معماران شرکت آسمان گستر قرار گرفته است. به طور کلی از نظر نحوه ساخت، با دو راستا یا بدون راستای آزاد تعریف می­گردند. در اصل مسئله ای که معماران بیشتر با آن درگیر هستند اجرای  سازه فضاکار فرم­ آزاد با استفاده از مصالح موجود است. همچنین هندسه پیچیده، ساخت و ساز چنین فرمهایی را در دنیای حقیقی سخت تر کرده است.

مزایای فرم‌های آزاد‌ :

 1. ‌ معماری و زیباشناسی‌
 2. ‌ سازه‌ای (ساخت سازه با هر نوع پلان دلخواه)‌
 3. ‌ساخت سازه با حداقل کاربرد انرژی به کمک الهام از طبیعت‌
 4. اقتصادی
 5. ‌آزادی در طراحی فرم.

امروزه هر گونه فرمی را می‌توان تصور و ارائه نمود. اما هر نوع فرم تصور شده ای یک سازه فضایی فرم آزاد نیست. در مهندسی، فرم‌های سازه‌ای کاملاً آزاد نبوده و لازم است برخی اصو‌ل و معیارهای سازه‌ای در طراحیشان رعایت‌ شود.

نمونه‌های اجرایی سازه فضایی فرم آزاد :

 1. سازه فضاکار فرم آزاد شبیه کوه آتشفشان در ایتالیا
 2. مرکز فرهنگی در باکو
 3.  قاب فضایی فرم آزادبه شکل گل شیپوری با انتهای بیضی شکل در شانگهای چین
 4. سازه فرم آزاد غرفه امارات متحده عربی در نمایشگاه چین

8 دیدگاه برای “سازه فضاکار فرم آزاد | سازه فضایی فرم آزاد

  • aliakbarmobin گفته:

   برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت اجرای سازه فضاکار فرم آزاد، میتونید با این شماره تماس بگیرید
   09146595085

  • aliakbarmobin گفته:

   اجرای سازه فضاکار فرم آزاد با محدودیتهایی روبرو هست و میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.
   09146595085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.