سازه فضاکار قوسی یا چليكی 

یکی از انواع سازه فضاکار ، سازه فضاکار قوسی یا سازه فضاکار چلیکی  میباشد که از انحنا دادن يك شبكه در امتداد يك جهت بوجود مي‌آيد، كه در نتيجه، يك فرم استوانه‌اي متشكل از يك، دو يا چند لايه المان حاصل مي‌شود.

سازه-فضاکار-قوسی-چلیک

این نوع سازه بیشتر برای پوشش سطوح مستطیلی دالان مانند استفاده میشود سازه فضاکار چليکی به شکل نيم استوانه ای مي باشد. در اين نوع سازه فضاکار قوسی یا چلیکی از ستون استفاده نشده و روی یک بدنه که به تکيه گاه متصل است قرار مي گیرند. اگر چلیک یک لایه باشد اتصالات به شکل صلب است .

سازه فضایی چليکی یا قوسی مي تواند چند دهانه باشند .

اين نوع سازه ها لازم است در محل اتصال چليک ها حتما ستون داشته باشند و در اين صورت نواحي مدور حالت یک تير را خواهند داشت.

سازه فضایی قوسی که توسط آسمان گستر طراحی میشود اغلب به شکل ترکیبی استفاده می شوند و تیرکمری نقش ترکیب کردن چلیک ها به یکدیگر را بازی می کنند .

نکته ای که در طراحی این نوع سازه ها باید در نظرگرفت این است که انتهای چلیک باید قوی باشد و این تقویت را می شود بوسیله تیر ، و تیروستون و شکل خورشیدمانند انجام داد .

انواع چلیک ها عبارتند از : چلیک اریبی ، چلیک لملا با مقاطع بیضی گونه ، سهمی گون ، هذلولی گون

سازه-فضاکار-چلیک

انواع فرم و کاربری های سازه فضایی قوسی یا چلیک :

سازه فضاکار قوسی یا چلیکی چلیک در فرم معماری سازه ممکن است بخشی از دایره، بیضی، سهمی، استوانه ای،زین اسبی و یا خمره ای باشد.

فرم معماری قوسی سازه فضایی عرفا از مقرون به صرفه ترین فرم های سازه فلزی سبک به شمار می آید.

سازه های فضاکار با سیستم شبکه چلیکی به منظور پوشش سطوح گسترده و وسیع کاربرد دارد.

از نمونه کاربرد این نوع سازه فضاکار از جمله استادیوم های ورزشی، سالن های اجتماعات، شهربازی ها، فرودگاه ها و پایانه های مسافربری را می توان نامبرد.

پوشش سقف سازه فضایی چلیک :

با توجه به کاربری پروژه های مختلف برای پوشش سقف سازه فضایی می توان از پنل های سقفی( ساندویچ پانل) ، شیشه، ورق فولادی، ورق های پلی کربنات و …. استفاده نمود.

سازه فضاکار قوسی ،یکی از فرم های معماری زیبا و پر طرفدار در اسکلت فلزی به شمار می آید.

به همین منظور این فرم سازه ای مورد توجه ویژه مهندسین شرکت آسمان گستر قرار گرفته است.

چلیک شبکه ای از مجموعه اعضایی تشکیل شده است که در یک لایه، دولایه و یا چند لایه پوششی دالان گونه ایجاد می کنند.

بطور کلی در این طراحی از سازه، ما شاهد نمای قوسی لایه بیرونی و داخلی سازه فضایی هستیم، بگونه ای که عملا کمانی از یک دایره را خواهیم دید.

این فرم قوسی میتواند بصورت چلیک کامل یا ناقص باشد همچنین این سازه یکی از مقرون به صرفه ترین فرم های معماری سازه فضاکار میباشد.

سازه فضاکار قوسی که به سازه فضایی چلیک نیز مشهور است، یکی از فرم های معماری زیبا و پر طرفدار در سازه های فضاکار است.

معماری سازه فضایی قوسی ما می تواند شامل یک چلیک کامل یا چلیک ناقص هم باشد.

سازه-فضایی-قوسی

رفتار سازه ای سازه فضایی چلیکی :

طراحی و اجرای سازه فلزی چلیکی به صورت تک لایه یا دولایه می باشد.

با توجه به این موضوع که فاکتور تاثیرگذار در میزان بارگذاری و تغییر شکل سازه، ناپایداری آن می باشد،

از سازه چلیکی برای سازه هایی که بارگذاری آن اغلب به صورت فشاری می باشد، استفاده خواهد شد.

سازه های چلیکی تک لایه در اثر شرایط بارگذاری و تکیه گاهی متفاوت، مودهای ناپایداری از خود نشان می دهند که از جمله آنها می توان به ناپایداری عمومی، ناپایداری عضوی و ناپایداری در امتداد محور اشاره کرد.

با توجه به این موضوع، شرکت آسمان گستر استفاده از سازه های چلیکی تک لایه برای دهانه های حداکثر ۲۰ متر مناسب می داند که دارای توجیه اقتصادی میباشد و از شبکه های چلیکی دولایه نیز برای دهانه های بزرگتر استفاده می شود.

سازه های چلیکی تک لایه به صورت فرم قوسی در یک جهت ایجاد می شوند. مقطع سازه چلیکی معمولا به صورت استوانه ساخته می شود، همچنین مقطع عمومی آن می تواند از دایره، بیضی و یا سهمی نیز باشد.

سازه های چلیکی تک لایه و تاشه مثلثی سه طرفه در اثر بارهای متقارن، خیز کمتری نسبت به انواع دیگر خواهند داشت. سازه فلزی چلیکی دارای رفتار غیر خطی سخت شونده و نرم شونده می باشند که در اثر رفتار غیر خطی سخت شونده به یک مسیر تعادل رسیده اند و با افزایش بارگذاری، سختی سازه نیز افزایش می یابد و گسیختگی آن به صورت پلاستیک رخ خواهد داد.

در سمت مقابل سازه های فلزی چلیکی با رفتار غیرخطی نرم شونده، در یک یا چند مسیر تعادل قرار بگیرند و احتمال ناپایداری در این نوع سازه ها زیاد خواهد بود. در تحلیل سازه های فلزی چلیکی باید هر دو حالت غیرخطی هندسی و مصالح را در نظر گرفت.

کاربرد سازه چلیکی یا قوسی در مکان ها :

با توجه به عملکرد سازه ای شبکه های چلیکی که به عنوان نوعی سازه فضاکار شناخته می شوند، از این سیستم برای پوشش انواع سازه های مختلف استفاده می شود که در ادامه چند نمونه از سازه هایی که می توان با شبکه چلیکی ساخت را نام خواهیم برد :

 • سالن های ورزشی(استادیوم های ورزشی)
 • سازه های صنعتی
 • پایانه های مسافربری(ترمینال ها)
 • انواع سازه های صنعتی
 • نمایشگاه های چند منظوره
 • فرودگاه ها
 • مراکز فرهنگی و سالن های اجتماعات
 • مراکز تفریحی(شهربازی و…)

سازه فضاکار چلیکی دارای ویژگی های مثبت بسیار زیادی می باشد که برای پوشش سطوح مختلف از این نوع سیستم سازه ای استفاده می شود.

سازه-فضایی-قوسی

مزایای استفاده از سازه فضاکار چلیکی یا قوسی :

 • سازه های فضاکار چلیکی در مقایسه با سازه های معمولی دارای وزن بسیار کمی می باشند و در مقابل زلزله رفتار خوبی از خود نشان می دهند.
 • با این حال سازه های فلزی چلیکی دولایه آسیب پذیری در برابر زلزله نیز از خود نشان داده اند.
 • از سیستم سازه ای چلیکی برای پوشش فضاهای وسیع و گسترده استفاده می شود.
 • میزان خیز در این نوع سازه ها بسیار کم می باشد.
 • استفاده از سیستم سازه ای چلیکی برای دهانه های بزرگ کاربرد دارند.

بنابراین اگر به دنبال استفاده از سیستم سازه فضاکار برای پوشش سطح وسیعی با دهانه های زیاد هستید، پیشنهاد می کنیم

از سازه فضایی قوسی تک لایه یا دولایه استفاده نمایید که با توجه به ویژگی های این نوع سازه بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند.

4 دیدگاه برای “سازه فضاکار قوسی | سازه فضایی چلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.