سازه فضایی

سازه فضاکار

سازه فضایی

سازه فضایی

معرفی سازه فضاکار

MERO

استفاده از سیستم شبکه فضائی(SPACE STRUCTURE) یا سازه فضاکار دردنیا سالهاست که متداول بوده لیکن این سیستم در کشور ما در سالهای اخیر کم کم جایگاه خود رابدست آورده است ،این سیستم سازه ای متشکل شده از عضوهای خطی که اتصال آنها به یکدیگر بشکلی است که توزیع بار درآن بصورت سه بعدی صورت می گیرد وانتقال بار دراعضا عمدتاً محوری(فشاری ویاکششی) است این نوع سازه برگرفته ازفرمهای طبیعی است ودر آن بااستفاده ازحداقل مصالح صلبیت فوق العاده ای به دست آمده است وحداکثر استفاده ازمصالح بکارگرفته شده صورت می گیرد.

عبارت سازه فضاكار (سازه فضایی) (space or spatial structure) به نوعي سيستم سازه اطلاق مي‌شود كه سه بعد است و اين بدين مفهوم است كه چنين سازه‌اي با سازه مسطح، نظير خرپاي مسطح، كه شامل تنها در بعد است، كاملاً متفاوت مي‌باشد در سازه مسطح، نيروهاي خارجي، همچنين نيروهاي داخلي در يك صفحه قرار دارند، بطوريكه اين صفحه همان صفحه‌اي است كه در حالت ايده‌آل خود سازه را در حالت پيش و بعد از بارگذاري در بر مي‌گيرد. در حالت سازه فضاكار (سازه فضایی)بدليل تركيب بافتاري خاص، بارهاي خارجي و نيروها و تغيير مكان‌هاي داخلي از محدوده يك صفحه مسطح تجاوز مي‌كند.

اقتصادي بودن اين سازه‌ها، عمده‌ترين مزيت آنها مي‌باشد. سازه‌هاي فضاكار (سازه فضایی) با بكاربردن كمترين مصالح، صلب‌ترين سازه‌ها را ايجاد مي‌كنند. پيش ساخته بودن اعضاء و گره‌ها باعث افزايش سرعت ساخت بوده و بدين ترتيب به اقتصاد طرح مي‌افزايند. علاوه بر اين، اين سازه‌ها به دليل سرعت نصب بالا قابل استفاده براي سازه‌هاي موقت مانند نمايشگاه، فروشگاه و … نيز مي‌باشند.

IMG_0080


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *